Kredyt studencki 2019 – jak uzyskać ? (warunki, terminy, spłata)

Kredyt studencki to forma dofinansowania studiów, na znacznie korzystniejszych warunkach niż kredyt konsumpcyjny. Jego celem jest wsparcie mniej zamożnych studentów. 

Dla kogo?

Kredyt studencki dedykowany jest studentom i doktorantom uczelni wyższych, niezależnie od trybu studiów (zarówno dla stacjonarnych jak i niestacjonarnych).

Granica wiekowa która umożliwia uzyskanie kredytu to 30 lat w wypadku studentów oraz 35 lat w wypadku doktorantów.

Kolejnym warunkiem jest spełnienie kryteriów finansowych – są one analogiczne do warunków uzyskania stypendium socjalnego. Kryterium dochodowe jest podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania.

Aby otrzymać kredyt niezbędne jest również uzyskanie poręczenia – najczęściej takiego poręczenia udzielają rodzice studenta.

Gdzie się ubiegać?

O kredyt można ubiegać się w następujących instytucjach:

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi)
  • Wkrótce także w tej porównywarce kredytów online


Aplikować można w formie papierowej bądź elektronicznej.

Kiedy złożyć wniosek?

O kredyt studencki można ubiegać się przez cały rok, a wnioski rozpatrywane są w ciągu 30 dni.

Warunki spłaty kredytu:

Miesięczna rata kredytu studenckiego może wynosić 400, 600, 800 lub 1000 zł w zależności od tego jaką kwotę kredytu wybierzemy.

Kredyt studencki jest udzielany studentom na maksymalny okres 6 lat, w przypadku doktorantów jest to okres 4 lat. Transze są wypłacane przez 10 miesięcy roku akademickiego.

Spłata kredytu rozpoczyna się 2 lata po ukończeniu studiów.

Liczba rat stanowi dwukrotność liczby wypłaconych transz kredytu studenckiego, a stopa oprocentowania wynosi połowę stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego czyli na rok 2019 zaledwie 0,875.

W przypadku kredytu studenckiego można ubiegać się o zmniejszenie, zawieszenie lub całkowite umorzenie spłaty kredytu w przypadku trudnej sytuacji materialnej kredytobiorcy lub gdy znajduje się on w gronie najlepszych absolwentów.

Podsumowując kredyt studencki jest tańszą alternatywą dla kredytów konsumenckich, która dzięki swoim dogodnym warunkom może być opłacalnym sposobem na pokrycie wydatków związanych z nauką na uczelni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *