Historia kredytowa- czym jest i gdzie ją sprawdzić?

Historia kredytowa to spis wszystkich naszych zobowiązań finansowych takich jak np. kredyty, pożyczki, zakupy w systemie ratalnym, karty kredytowe.

Historia kredytowa jest sprawdzana za każdym razem gdy aplikujemy o pożyczkę czy kredyt, ma więc decydujący wpływ na ich udzielenie. Dobra historia kredytowa sprawia że stajemy się wiarygodni jako kredytobiorcy w oczach instytucji finansowych, dzięki czemu otrzymanie dofinansowania jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze.

Planując wzięcie kredytu warto sprawdzić swoją historię kredytową.

Jak sprawdzić historię kredytową?

Informacje dotyczące naszej historii kredytowej znajdziemy na stronie BIK. BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Gromadzi ono dane na temat osób pobierających kredyty i pożyczki oraz terminowości ich spłacania. Jeśli zobowiązania kredytowe regulowane są w terminie to wtedy historia jest pozytywne, natomiast jeśli spłaty były spóźnione lub zalegają to taka historia będzie negatywna.

Negatywna historia kredytowa może być podstawą odmowy udzielania kredytu.

Również brak historii kredytowej w BIK może utrudnić nam uzyskanie finansowania dlatego wskazane jest zaciągnięcie kredytu na małą kwotę np. na telefon zanim zaczniemy się ubiegać o większe kwoty – np. kredyt hipoteczny. 

Szczegółowe informację odnośnie sprawdzania historii kredytowej znajdziesz na stronie internetowej BIK.

Podsumowując opłaca się budować pozytywną historię finansową poprzez terminowe regulowanie  należności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *